Humorista? Dizájnkutató? Dramaturg? Showman? Filmes? Lakberendező? Rádiós? Pincér...? Nem: Fábry Sándor!
Fábry Sándor újságíró, humorista, dizájner. 1953. november 20-án született Budapesten.
Szülei: Fábry Sándor és Kovácsy Éva. Nőtlen. 1972-76 között a Pécsi Tanárképző Főiskola hallgatója volt, majd 1976-78 között az Eötvös Lóránd Tudomány Egyetem magyar-német szakán folytatta tanulmányait. Ezzel párhuzamosan, ugyancsak 1976-78 között elvégezte a Mafilm Filmíró Iskolát. 1978 és 1992 között, tizennégy éven át a Mafilm dramaturg-gyakornoka, majd dramaturgja, 1992-től szabadfoglalkozású.
Számos nagysikerű film forgatókönyve fűződik a nevéhez (Könnyű testi sértés, Ördög vigye, Megint tanú, Magyar Pizza, Sose halunk meg). 1989-ben indította el a Hócipőben nagysikerű Dizájn Center rovatát, mely azóta is töretlen népszerűségnek örvend.
Számos újságban publikál: Playboy, Elite Magazin, Filmvilág, Népszabadság. A kitűnő verbális és kommunikatív képességekkel, valamint egyedi humorral megáldott Fábryra a kabaré is felfigyel. Számos kabaréműsor konferansziéja, önálló betétek szerzője. 1998-ban a Magyar Rádió 4. Humorfesztiváljának szóvivője. 1994-95 között a Merlin Színházban. A pincér közbeszól. címmel improvizatív önálló esttel lép fel.
1998 szeptemberétől az MTV1-en, később az RTL Klubon kéthetente jelentkező műsora van Esti Showder Fábry Sándorral címen.
Fő műve: Elfújta a tigris (Wahorn Andrással 1994.). Díjai: Karinthy Gyűrű (1996.), Bon-bon díj (1997.), a Veszprémi Állatkert Tiszteletbeli Állatgondozója (1998.).
Hobbi: lakberendezés, kertészkedés, dizájn. Cím: Primetime Kft. Budapest, Váci u. 15.
Fábry Sándor
A ma népszerű újságíró, humorista és dizájner először tanárnak készült? Járt a Pécsi Tanárképző Fősikolára, és elvégezte az ELTE-n a magyar-német szakot is. De aztán más irányba fordult az érdeklődése. Kár, pedig élvezetes órákat tarthatott volna valamelyik szerencsés gimnáziumban, nem igaz? De hogyan lett belőle magyartanár helyett újságíró, humorista és dizájner? Tüstént utánanézünk!
Az eddigiekhez hozzá kell tenni, hogy az egyetemmel párhuzamosan egy másik iskolát is végzett: a Mafilm Filmíró Iskolát. Így hát 1978-ban három diploma is volt a kezében. A kérdés már csak az volt, melyiket kamatoztatja a jövőben. Így utólag nem nehéz már választ adni erre a kérdésre: 1978-tól tizennégy éven keresztül a Mafilm dramaturg-gyakornoka, majd dramaturgja lett. Ha kicsit utánajár az ember, elcsodálkozik, milyen sok, nagysikerű film forgatókönyve fűződik az ő nevéhez: a Könnyű testi sértés, az Ördög vigye, a Megint tanú, a Magyar pizza, és - talán a legismertebb - a Sose halunk meg.
1989-ben megcsillogtatta a nagyközönség előtt humorista oldalát is: ekkor indította el a Hócipőben Dizájn Center rovatát. Emellett még számos újságban szoktak megjelenni az írásai.
A kilencvenes években kezdtek felfigyelni sajátos humorára. A kabaré világa azonnal igénybe is vette Fábry hihetelen "beszélőkéjét": kabaréműsorok konferansziéjaként, önálló betétek szerzőjeként szerepelt ezekben az időkben sokat színpadon. Sikerének köszönhetően hamarosan saját, önálló esttel is fellépett: a Merlin színházban nevettette meg a közönségét improvizatív estjével, mely a "Pincér közbeszól" címet viselte.
Nem csoda, hogy mikor az MTV1 egy esti szórakoztató showműsor létrehozásán gondolkodott, Fábry neve az elsők között merült fel, mint lehetséges műsorvezetőé. Országos hírnevét -joggal - ennek a máig népszerű shownak, az Esti Showdernek köszönheti - ami azóta átköltözött egy kereskedelmi csatorna műsorára.
A népszerűség mellett díjakkal is gazdagodott, 1996-ban kapta meg a Karinthy Gyűrű-t, egy évvel később pedig a Bon-bon díjat. Mindezek mellett Fábry Sándor a Veszprémi Állatkert Tiszteletbeli Állatgondozója is!
Mint már említettem, a magánéletéről nem sokat árul el a kíváncsiskodóknak. Így hát az a kevés, amit tudhatunk róla, hogy nemsokára (november 20-án) ünnepli majd 52. születésnapját, egyelőre nőtlen, hobbija a lakberendezés és a kertészkedés, és hogy volt egy kutyusa, akit szintén ismert az egész világ: Bubi, a törpeuszkár, aki sajnos rákban elpusztult. Utóda Aladár, saját fia lett, aki kinézetre kiköpött apja, bár sokkal félénkebb nála, így nem mer még kamerák elé állni.
forrás: www.sulinet.hu |