Viktória (nagyoperett)
2006.12.10. 15:41
Az operett igazi hungarikum, az egész világon versenyképes. Ez Székesfehérváron is így van: a Vörösmarty Színház nézőterét az operettelőadásokon zsúfolásig megtöltő közönség soraiban fiatalok és idősebbek egyaránt megtalálhatók.
Viktória (nagyoperett)
Webster .......................... Szakácsi Sándor
Viktória ............. Füredi Nikolett (12.09-10.)
Brunner Márta
Miki gróf ........................... Keller János
Ach Wong .................. Brunner Márta (12.10.)
Váradi Eszter Sára (12.09.)
Koltay László ............. Szomor György (12.09.)
Buch Tibor (12.10.)
Jancsi .............................. Gerner Csaba
Riquette ......................... Závodszky Noémi
Kínai, Rosenthal ................... Kozáry Ferenc
János főlakáj ....................... Tűzkő Sándor
Kozák őr, oroszt tiszt ............. Kovács Zoltán
Állatorvos .......................... Juhász Illés
Alba Regia Szimfonikus Zenekar
Alba Regia Vegyeskar
Karmester: Drahos Béla
valamint
kozákok, kínai cselédség, kínai papok, hölgyek,
urak, amerikai tisztek, magyar huszárok,
lakájok, lakodalmas nép:
a Vörösmarty Színház tánckara és stúdiósai
| Díszlet: Libor Katalin Jelmez: Fekete Monika Koreográfus: Halmi Zoltán Zenei vezető: Döme Zsolt Karmester: Drahos Béla Korrepetítor: Réti Anikó Dramaturg: Moravetz Levente Rendezőasszisztens: Vass János Pál
Viktória
Az első világháború előtt Viktória grófnő és Koltay László huszárkapitány boldog szerelemben él Dorozsmán, ám a háború kitörésekor Lászlónak be kell vonulnia katonának. A távoli Szibériában hadifogságba kerül és halálra ítélik. Koltay utolsó perceiben szülőhazájától és szülővárosától, Dorozsmától búcsúzik. Rácz Jancsi, tisztiszolgája, aki civilben cigányprímás, egy utolsó, szép dallal próbálja vigasztalni gazdáját. A kozák őrnek megtetszik Jancsi hegedűje és a Stradiváriért cserébe futni hagyja a foglyokat.
A szökevények a pekingi amerikai nagykövetségen kérnek menedéket. Koltay álnéven kéri John Webster amerikai nagykövet védelmét. A nagykövet, magyar feleségére való tekintettel, szívesen fogadja pártfogásába a két menekültet, sőt azt is felajánlja nekik, hogy magával viszi őket Oroszországba.
John Webster és szép neje, Viktória a nagykövet nyári villájában éppen az egybegyűlt diplomatáktól búcsúzik. Hamarosan Pétervárra utaznak, mivel oda helyezte át Webstert a kormányzata. Jancsi felderítő útra indul a villa kertjébe: gazdája küldte a villába, mert egy véletlen folytán meglátta Webster feleségét, akiben egykori nagy szerelmét, Viktóriát véli felismerni. De el sem tudja képzelni, hogy a magyar szépasszony, a dorozsmai grófnő hogyan kerülhetett ide, Japánba.
Viktóriát hála és mély szeretet fűzi a nagykövethez, de a szíve még ma is Koltayé. Hivatalos értesítés nyomán úgy tudta, szerelme meghalt, elesett a csatatéren. Súlyos bánatában régi barátja és hódolója, John Webster ápolta, vigasztalta. Majd végül, amikor a nagykövet megkérte a kezét, igent mondott a gyengéd, tisztaszívű embernek.
Viktória kerüli a Koltayval való találkozást, és minden erejével azon van, hogy a főhadnagyot eltávolítsa házából. Amerikai útlevelet szerez neki és kísérőjének, de Koltay mégis marad: tudni akarja, Viktória miért szegte meg esküjét. A nagykövet ígéretéhez híven Szentpétervárra is magával viszi a két szökevényt, hogy közelebb kerüljenek hazájukhoz, és adandó alkalommal átszöktethesse őket a határon. Péterváron azonban az amerikai nagykövetséget fegyveres oroszok zárják körül: a szökött politikai fogoly, a halálra ítélt Koltay huszárkapitány kiadatását követelik a nagykövettől. John Webster így tudja meg, hogy akit a házába fogadott, nem más, mint feleségének egykori szerelme. Mit tesz ilyenkor egy igazi gentleman, akinek a szeretett asszony boldogsága a legfontosabb? Meglepő fordulatok az operett második felében, de a végén, ahogy az már az operettekben szokás, minden jóra fordul.
A Viktóriát 1930. február 21-én mutatták be a Király Színházban. Budapesten ennek az Ábrahám-operettnek volt a legnagyobb sikere, megelőzve a közkedvelt szerző Bál a Savoyban és a Hawaii rózsája című operettjeit. A Viktóriát még a bemutatás évében színre vitték Bécsben is, ahol Ábrahám Pál korábban csak filmzenék és dzsessz-slágerek szerzőjeként volt ismert. Az operettet Victoria und ihr Husar címmel játszották, és olyan sikere volt, hogy egyfolytában 105 előadást ért meg, és később is felújították.
forrás: http://vorosmartyszinhaz.hu
|